"Enter"a basıp içeriğe geçin

11 Nisan 2018 Ekonomik Bülten

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi, Mart ayında yüzde 0.3 artış gösterdi. Beklentiler, yüzde 0.1 artış yönündeydi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Salı günü açıklanan veri, ülkede toptan fiyatlardaki artış, Mart ayında hızlanarak mal ve hizmet maliyetlerinde geniş çaplı bir yüksleme olduğunu işaret etti. Ülkede ÜFE, bir önceki 12 aylık süreçte elde ettiği yüzde 2.8’lik kazancın ardından bir yıl öncesine kıyasla yüzde 3’lük bir artış gösterdi.

ABD’de toptan eşya stokları nihai verisi Şubat ayında yüzde 1 ile beklenenden daha fazla arttı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.8 artması bekleniyordu. Stoklar ilk açıklanan veriye göre yüzde 1.1 artmıştı. Fed yayınladığı taslakta, büyük bankalardan sermaye artışı beklemediklerini kaydetti.

Fed, büyük bankaların “olan sermayelerini sürdürmeleri” ve “zor koşullar altında borç verebilme” yeteneklerini korumaları önerisinde bulundu.Daha küçük bankaların “zorunlu sermaye” miktarında hafif bir düşüş gerçekleştirebileceklerini önerdi. Fed orta ölçekli bankaların sermayesinde artış ihtiyacı olduğunu söyledi. Fed’in önerdiği taslak 60 gün boyunca geçerli olacak.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir