"Enter"a basıp içeriğe geçin

25-26 Eylül Ekonomik Gelişmeler

Forex meraklılarınında ilgi ile takip ettiği haftanın ikinci işlem gününde merakla beklenen referandum sonuçları gelmeye başlanacak.Toplamda 72 saatlik bir sürede bütün oyların sayılması bekleniyor.Bunun yanısıra dün hem Fed tarafından hem de ECB tarafından gelen açıklamalarda geleceğe dair ipuçları verdi.
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, faiz artırımı yapmak için enflasyonun arttığına dair belirgin işaretler olmasının gerektiğini söyledi. Evans, zayıf enflasyonun geçici bir durum olduğuna ikna olmadığını vurguladı.
New York Fed Başkanı Dudley, kısa vadede resesyon riskinin çok düşük olduğunu belirtti. Geçici ve kendine özgü fiyat unsurlarının giderek azalacağını belirtti.Tüketici harcamalarının gelecek çeyreklerde artmayı sürdürmesini bekleyen Dudley, trendin hafif üzerindeki ABD büyümesinin ücret artışlarını destekleyeceğini dile getirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB’nin bu yılın ilerleyen dönemlerinde tahvil alım programında ayarlamaya gitmeye karar verdiği zaman, Euro Bölgesi ekonomisinin ihtiyaç duyduğu kadar teşviği sağlamaya devam edeceğini söyledi. Draghi, AMB Yönetim Konseyi enflasyonun hedefine yönleneceği konusunda daha fazla güven duyarken, euro kurundaki son volatilitenin bir belirsizlik kaynağı olduğunu ve izlenmesi gerektiğini söyledi. AMB Başkanı, bu nedenle, politika yapıcıların, mevcut enflasyon göstergelerinin son aylarda yalnızca ılımlı bir şekilde yükselmesi ile birlikte, sabırlı ve inatçı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
Yurtiçi piyasada referandumun gergin bekleyişi ve olumsuz yansıması devam ediyor.Borsa İstanbul sert bir düşüşle kapandı.
Bugün dolar tarafında önemli veriler bizi beklemektedir.Öncelikle Konut Fiyat Endeksi ,arkasından Tüketici Güveni,Yeni Konut Satışları günün kapanışında ise Başkan Jennet Yellen in konuşması dikkatle takip edilmesi gereken verilerden.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir